Klimato kaitą mūsų karta paveldėjo, bet ją spręsti turime mes

1994 liepos 30 dieną Lietuvoje pasiekta aukščiausia oro temperatūra +37,5 °C (Zarasuose). Savaitę prieš tai gimiau aš

1994 m. Ar aš, būdama tokia, galėjau būti kalta dėl klimato kaitos? Atsakymas akivaizdus – tikrai ne.

daugiau

Mano mama pasakodavo, kokia sunki buvo ta vasara

Karštis, sausros, nėštumas – tikras iššūkis jaunai, antro vaiko besilaukiančiai, nėštumą vienai išgyvenančiai jaunai moteriai. Tėtis tuo metu rūpinosi savo karjera Anglijoje, o mama kentėjo ženklius klimato kaitos padarinius Lietuvoje. Mama taip pat pasakodavo, kokia stebuklinga buvo naktis, kai aš gimiau. Dangus buvo toks ryškus, mėnulis švytintis, o žvaigždžių daugiau nei bet kada. Iki pat savo bakalauro studijų baigiamojo darbo galvodavau, kad mano mamos patirtys tuo metu iškreipė realybę ir naujo vaiko gimimas gyvenimui atnešė ne tik išbandymų, bet ir stebuklų.

Savo geografijos studijų bakalauro baigiamajam darbui pasirinkau klimato kaitos apraiškų Lietuvoje temą ir nustebau sužinojusi, kad viskas, ką mama pasakojo, buvo tiesa, o ne jos hormonų veiklos vaisius. Ta vasara iš tiesų buvo rekordiškai karšta. Ta vasara iš tiesų buvo rekordiškai sausa. Liepos mėnesį 0 mm kritulių (mažiausią mėnesio kritulių kiekio) rekordą pasiekė Klaipėdos, Palangos, Šilutės ir Telšių rajonai. Mama buvo teisi sakydama, kad man gimus, dangus buvo išskirtinai ryškus. Ore trūko drėgmės.

2022 m. Ar aš, būdama tokia esu atsakinga už klimato kaitos problemų sprendimą? Atsakymas akivaizdus – tikrai taip.

daugiau

Būkime pokyčiu, kurį norime matyti

Visiškai nesvarbu, kiek tau šiandien metų, faktas vienas – mūsų karta paveldėjo klimato kaitą, tačiau esame pirmoji karta žmonijos istorijoje, gyvenanti su jos padariniais. Todėl mūsų kartos atsakomybė mesti sau klimato iššūkį ir tapti geresne savo pačių versija, įveikiant ne tik klimato kaitą, bet ir kitas globalias problemas.

Pradėkime nuo savęs. Siekime darnaus geresnio gyvenimo. Tokio, apie kurį net nesvajojome. Tokio, kuris leidžia mums kasdien švytėti skaisčiausia žmonijos šviesa. Būkime atviri sau ir savo gyvenimo teikiamiems potyriams. Atsiverkime gyvenimo džiaugsmui, suleiskime darnias šaknis, pastatydami stiprų vertybinį pamatą ir iš jo užaugindami gražiausią savo karūną. Ne tokią, kuri slegia karaliaus galvą savo svoriu, bet tokią, kuri nematoma, o tik jaučiama mūsų spinduliuojama energija.

Pradėkime nuo savęs gyvendami tvariau. Būkime pavyzdys, kelrodė žvaigždė ir įkvėpimas kitiems siekti subalansuoto, darnaus, sau ir aplinkai draugiško gyvenimo.

Susisiekime

Būkime pokytis, kurį norime matyti.
Gyvenime pasitaiko iššūkių, kurių vieni įveikti negalime.

Gyvenime pasitaiko dienų, kai viskas, ko reikia, yra lašelis įkvėpimo.

Kad kelionė klimatosaugos taku būtų sklandesnė, kviečiu susitelkti, mokytis vieniems iš kitų, dalintis patirtimis ir mankštinti savo požiūrį.