Klimato kaitą galima įveikti tik pasaulinio bendradarbiavimo būdu

Apsidairyk

Viskas, kas tave supa, įskaitant šį tekstą ir formatą, kuriuo jį skaitai, yra globalizacijos padarinys. Mokydamiesi iš karų paliktų randų mes atradome naujų būdų patenkinti savo poreikius, neišsitraukdami ginklų. Istorijos pamokų metu supratome, kad pigiau yra sklandžiai dalintis, nei iškovoti smurtu. Taip formavosi pasaulinės organizacijos, lėmusios globalizaciją.

Globalizacija (pranc. global – bendras, visas, vientisas) - intensyvėjantis prekių, kapitalo, žmonių, informacijos ir technologijų judėjimas tarp pasaulio valstybių, turintis įtakos įvairioms gyvenimo sritims

daugiau

Pameni ketvirtąjį ūkio sektorių?

Dėl jo globalizacija tik stiprėja. Dalinamės viskuo, kas neša pelną taip greitai, kaip dar niekada nebuvo. Vienu paspaudimu pasiekdami visą pasaulio turinį turime išmokti ne tik vartoti atsakingai ir saikingai, bet ir prisiimti atsakomybę už mūsų sprendimų keliamas pasekmes aplinkai ir žmogui.

Visų klimato kaitos sprendimų atsakomybės trečdalis krinta ant mūsų pečių.

Kodėl taip yra?

Tai paaiškina klimato kaitos atsakomybės trikampis.

Klimato kaitos atsakomybės trikampis

Iki šiol didžioji dauguma klimato kaitos sprendimų akcentavo politinių strategijų keitimą bei verslo persitvarkymą iš esamo į mažiau taršų. Tačiau kaip jau iki šios vietos mūsų kelionėje pasukus į dešinę sužinojai, klimato kaita yra socialinė problema, todėl kiekvienas individas daro įtaką problemos sprendimui. Kiekvienas politikas ir verslininkas prieš išeidamas į darbą ir atlikdamas savo profesines pareigas yra individas, turintis vertybinį pamatą, žinias ir požiūrį į klimato kaitą. Kuo darnesnis pats žmogus, tuo didesnė tikimybė, kad jo dienotvarkėje yra prisidėjimas prie klimato kaitos sprendimo. Tačiau dauguma yra tokių, kurie apie klimato kaitą žino per mažai, veikia netikslingai arba atsisako prisiimti atsakomybę ir prie jos sprendimo prisidėti.

Kad ir kokias pareigas atliekame, kad ir kokio amžiaus ar lyties esame, visi kasdien turime galimybių tapti problemos sprendėjais labiau nei sukėlėjais. Gausus žinių bagažas, aukštas anglies dioksido išmetimo suvokimas (kitaip tariant – anglinis raštingumas) ir pasiryžimas keisti savo gyvenimo būdą į lėtą ir darnų kasdien mums gali tapti įkvėpimu į klimato kaitą žiūrėti kaip į galimybę tapti geresne savo pačių versija.

Tai, ką renkame per politinius rinkimus, už kokias prekes balsuojame pirkdami jas parduotuvėje, kokią žiniasklaidą skaitome, kokius menininkus ir kūrėjus palaikome, tokį gyvenimą ir turime. Kasdien turime tiek daug galimybių išreikšti savo poziciją, atspindėti savo vertybes ir kurti gyvenimą pagal save, net nepratardami nė žodžio. Mūsų įpročiai, ritualai ir vertybinis pamatas už mus kalba be žodžių.

Kol mes saugiai ir patogiai gyvename greitą vakarietišką gyvenimą, besivystančios valstybės atperka mūsų klaidas. Valstybės, kurios savo ekonomika negalėjo sukelti šiuolaikinės klimato kaitos, šiais laikais yra klimato kaitos padarinių kreditorės, išgyvenančios stiprias klimato kaitos apraiškas, žalojančias ekosistemas ir darančias socio-ekonominę žalą augimo trokštančioms valstybėms. Mūsų vienų gyvenimo gerinimas didelių pokyčių neatneš. Klimato kaita yra problema, mokanti mus išlipti iš individualumo spąstų ir paskatinanti mus kurti kolektyvinę gerovę. Dalindamiesi meile, gėriu ir grožiu galime padėti kitiems pakilti aukščiau esamo lygio. Todėl dabar noriu Tave supažindinti su naujųjų laikų kainomis. Tai ne valiutos skaitinė išraiška. Tai kaina klimato kaitos ritmu.

Kiekvienas mūsų pirkinys turi dvi kainas: ekologinę ir etinę

Ekologinė kaina

Kiekvienas Tave supantis daiktas yra pagamintas iš žaliavų, kurias žmogus rado šioje Žemėje. Kai kurie ištekliai yra gausūs, jie neriboti, pavyzdžiui, Saulės šviesa arba vėjo bei vandens jėga. Darniai naudojamas dirvožemis, balansuotai naudojami miško turtai, saikingai ir kruopščiai naudojami metalai taip pat gali atsinaujinti, pakeisti savo pavidalą ir toliau gyvuoti mums svarbaus išteklio pavidalu. Todėl labai svarbu, kad kaskart išleisdami pinigų už prekes, žinotume, kokia mūsų perkamo produkto ekologinė kaina.

Iš ko pagamintas gaminys, kokia jo sudėtis, kokios tai žaliavos?

Ar gaminimo procesas žalingas?

Ar gamybos atliekospašalintos saugiai?

Kokia jo kokybė?

Ar šio produkto gavybai buvo sulaužytas balansas tarp žmogaus poreikio ir gamtospajėgumo?

Jeigu atsakymas taip – ekologinė kaina labai aukšta.

Jeigu atsakymas ne – ekologinė kaina žema.

Prisiimdami atsakomybę už parduotuvėje įsigyjamų produktų ir gaminių ekologinę kainą, mes prisidedame prie globalių problemų, taip pat ir klimato kaitos, sprendimo. Apie kasdienius pasirinkimus ir jų ekologinės kainos nustatymą išsamiau sužinok „Taikausi prie pokyčių“ socialinėse medijose, šiame tinklapyje ir Youtube platformos kanale. Kasdienybė gali būti tvari, tiesiog turime žinoti, nuo ko pradėti.

Etinė kaina

Viskas, kas mus supa, atsirado dėl to, kad kažkas tai pagamino.

Darbo sąlygos, užmokestis, gyvenimo sąlygos gamybos apylinkėse yra kainos, kurią sumokame už produktą, dalis. Kiekvienas mūsų remiamas produktas turi savo etinę kainą. Tai kaina, kurią turėjo sumokėti žmonės tam, kad produktas pasiektų tavo rankas. Legali vergovė, prekyba žmonėmis, darbo jėgos išnaudojimas, vaikų darbas, lyčių nelygybė, skurdas, badas ir nepriteklius dažnai būna aukštos etinės kainos dalis. Jeigu mums nerūpi, kokiomis sąlygomis buvo gaminami mūsų vartojami produktai, mums taip pat nėra svarbu, kokią aplinką tokia rinka sukuria visuomenėms, kurių socio-ekonominė raida priklauso nuo mūsų pasirinkimų.

Visų perkamų produktų etinės ir ekologinės kainos nesužinosime, tačiau galime būti sąmoningi, kai savo pinigais parduotuvėje balsuojame už pasaulį, kuriame norime gyventi. Išsamiau apie etinę kainą ir strategijas, sumažinančias šią Tavo atsakomybės naštą, tyrinėk „Taikausi prie pokyčių“ socialinėse medijose, šiame tinklapyje ir Youtube platformos kanale.

Mūsų galioje yra kur kas daugiau, nei manome.

Tiesiog turime žinoti, į ką kreipti dėmesį ir nuo ko pradėti.

Ar šio produkto gamybai buvo užtikrintas žmogaus orumas?

Jeigu atsakymas taip – etinė kaina žema.

Jeigu atsakymas ne – etinė kaina labai aukšta.

Ar šio produkto gamybai buvo užtikrintas žmogaus orumas?

Jeigu atsakymas taip – etinė kaina žema.

Jeigu atsakymas ne – etinė kaina labai aukšta.

Susisiekime

Būkime pokytis, kurį norime matyti.
Gyvenime pasitaiko iššūkių, kurių vieni įveikti negalime.

Gyvenime pasitaiko dienų, kai viskas, ko reikia, yra lašelis įkvėpimo.

Kad kelionė klimatosaugos taku būtų sklandesnė, kviečiu susitelkti, mokytis vieniems iš kitų, dalintis patirtimis ir mankštinti savo požiūrį.