Kviečiu pasinerti į kelionę po istoriją, žmogaus prigimtį ir ryšį su gamta

Prieš pradėdami vardinti penkis dalykus, kuriuos kiekvienas individas turėtų žinoti apie klimato kaitą, išsiaiškinkime šiam kontekstui tinkamas sąvokas.

Kai pasaulis tik pradėjo kalbėti apie šiuolaikinę klimato kaitą, buvo manoma, kad dėl žmonių ūkinės veiklos didėjanti anglies dvideginio koncentracija atmosferoje sukelia visuotinį atšilimą. Lietuvių kalboje šis terminas buvo greitai koreguotas į globalinį atšilimą, nes visuotinio sąvoka neatspindėjo realybės.

Mokslininkams ir visuomenei ilgai netruko suvokti, kad šiltnamio efektą sukeliančių dujų koncentracija atmosferoje kelia ne tik vidutinę oro temperatūrą, bet daro įtaką visiems orų reiškiniams. Padažnėjo sausrų, jos intensyvėja, taip pat pasitaiko vis stipresnių liūčių, tirpstantys ledynai ir kylanti vidutinė oro bei pasaulinio vandenyno temperatūra veda prie vandenyno vandens kilimo. Pasitaiko ir vis stipresnių audrų arba vietovėms nebūdingų orų apraiškų. Dėl šių priežasčių buvo pradėta vartoti klimato kaitos sąvoka.

Šiais laikais dėl pasaulyje plintančių jaunimo (ir ne tik) judėjimų, priimta klimato kaitą vadinti klimato krize, taip norint atkreipti daugiau dėmesio į tai, jog ši problema tokia opi, jog turėtų būti sprendžiama kaip didi krizė.

Nors toks problemos apibūdinimas yra taiklus, jo vartojimui yra svarbus kontekstas. Ši sąvoka gimė jaunų žmonių lūpose ir skirta vyresnei kartai, norint lyg skausmo šauksmu atkreipti dėmesį tų, kurie turi politinę ir ekonominę galią keisti kryptį, kuria einame. Ši sąvoka lyg vienpusis eismas – iš jaunų vyresniems, bet ne atvirkščiai. Jeigu mes, suaugę sprendimų priėmėjai (o tie, kurie perka ir atiduoda savo politinį balsą, būtent tokie ir yra), atgal tai jaunajai kartai rėktume į veidą, jog jie išgyvena klimato krizę, sukeltume žalingą ekologinio nerimo bangą, kurios primygtina i visuomenėje turime vengti. Jauni žmonės turi žinoti, jog gyvena iššūkių kupiname amžiuje, antropoceno įkarštyje, tačiau jie neturi dėl to jaustis kalti. Reikia kurstyti jaunų žmonių motyvaciją veikti ir tapti geriausia iki šiol gyvavusios žmonijos versija, vengiant suversti jiems visą kaltę ir atsakomybę.

Parodykime jiems, kad jų šauksmas išgirstas, sprendimai priimami palankiai ir sparčiai, todėl priimame klimato iššūkį ir tampame geriausia savo pačių versija.

Todėl į klimato kaitą žvelgiame kaip į sau mestą iššūkį gyventi geriau.

daugiau

Štai ir penki dalykai apie klimato kaitą, kuriuos turi žinoti

Šiuolaikinė klimato kaita yra sukelta žmonių ūkinės veiklos.

Antras

Klimato kaita yra socialinė, o ne gamtinė problema.

Trečias

Klimato kaitą mūsų karta paveldėjo, bet ją spręsti turime mes.

Ketvirtas

Klimato kaita yra visuomenės raidos dalis, todėl ir iššūkis.

Penktas

Klimato kaitą galima įveikti tik pasaulinio bendradarbiavimo būdu.

Susisiekime

Būkime pokytis, kurį norime matyti.
Gyvenime pasitaiko iššūkių, kurių vieni įveikti negalime.

Gyvenime pasitaiko dienų, kai viskas, ko reikia, yra lašelis įkvėpimo.

Kad kelionė klimatosaugos taku būtų sklandesnė, kviečiu susitelkti, mokytis vieniems iš kitų, dalintis patirtimis ir mankštinti savo požiūrį.