Išsiaiškinkime, kas tikrai nėra klimatosauga

Klimatosauga nėra plastiko atliekos vandenyne.

Klimatosauga nėra į krantą išskalautas, banginis pilnu skrandžiu atliekų.

Klimatosauga nėra šiukšlės miške, senos padangos prie medžio arba nesurūšiuotos buitinės atliekos.

Visi šie apibūdinimai yra aplinkosauga.

Žmonių prigimtis šaukia mylėti, prižiūrėti, saugoti ir gerbti savo aplinką. Gražiausias to įrodymas yra vaikai, jų atvirumas potyriams, smalsumas tyrinėti ir skaudūs išgyvenimai, kai gyvenime susiduriama su neteisybe arba smurtu prieš gamtą arba sau artimą. Mums augant, kažkur pakeliui šios lyg brangakmeniai vertybės išsibarsto, pametame smalsumą, neberandame jėgų pakovoti už tiesą, priprantame prie skaudžių akistatų su neteisybe bei smurtu prieš gamtą ar net sau lygius. Nors aplinkosaugą ir klimatosaugą sieja panašios bendražmogiškos vertybės, skirtumas išlieka mūsų vidinės raidos etapas.

Ne veltui vaikai būna atviriausi gamtai, jos pamokoms, ciklo stebuklams ir grožiui. Tai yra mūsų pirminis raidos etapas, kuriame mokomės susilieti su savo aplinka ir per šią patirtį pažinti save. Aplinkosauga yra natūralus mūsų žmogiškumo šauksmas, kurį laikui bėgant nutildome savyje. Tik išgirdę ir puoselėdami savyje norą aplink save palaikyti darną, kurti estetiką ir gerbti natūralų grožį, galime judėti toliau ir domėtis mažiau užčiuopiamomis, ne tokiomis akivaizdžiomis, abstrakčiomis ir ilgalaikėmis temomis. Kai atsiveriame šiai kelionei į gilesnį savęs ir savo aplinkos suvokimą, galime pradėti kalbėti apie klimatosaugą.

Būkime pokytis, kurį norime matyti

daugiau

Aplinkosaugoje viskas yra užčiuopiama

Pamatai šiukšles miške ir iš karto suskausta širdį.

Gaila žalojamų gyvūnų, iškirsto miško, vandens taršos, nešvaraus oro, ligotų žmonių.

Klimato kaita yra kitas lygmuo.

Tai reiškinys, kuris sunkiai matomas ir mažai užčiuopiamas.

Tai reiškinys, pareikalaujantis iš mūsų atvirumo sau bei kitiems, globalaus mąstymo ir kantrybės taikant ilgalaikes savo asmeninio ir visuomenės augimo strategijas.

Jeigu šiandien turėčiau rūpintis, iš kur gauti geriamo vandens, maisto sau ir savo šeimai, kaip išvengti karo pavojų, išgelbėti derlių nuo sausros, o šeimą nuo bado; jeigu šiandien turėčiau rūpintis, kaip bent vienam iš savo vaikų suteikti pradinį švietimą, perspektyvas gyvenime, kaip išgyventi sunkią ligą arba kovoti už būvį,

nei aplinkosauga,

nei tuo labiau klimato kaita,

nebūtų mano interesų rate.

Tad klimatosauga yra dabarties žmonių ateities gyvenimo būdas

Klimatosauga – klimato sauga taikant visuomenės, verslo ar politinių sprendimų švietimo bei įtraukimo strategijas, siekiant stabilizuoti klimato kaitą, švelninti jos veiksnius ir taikytis prie  jos sukeltų pokyčių (angl. adaptation), integruojant visus visuomenės, ekonomikos ar politikos sluoksnius.

Klimatosaugininkas/-ė – asmuo, užsiimantis aktyviais klimato saugos veiksniais visuomenės, ekonomikos ar politikos srityse.

Užtikrinę savo gyvenimo gerovę, jausdamiesi jaukiai savo kūne ir gyvenime, pradedame spinduliuoti tai, kas užkrečia kitus, įkvepia ir patiems šviesti skaisčiau. Ir kai leidžiame sau šviesti skaisčiau, pasąmoningai suteikiame kitiems leidimą ir impulsą daryti tą patį. Kai išsilaisviname iš vidinių savo pančių, kartu išlaisviname ir aplinkinius.

Klimatosauga ir klimatosauginiu gyvenimo būdu domėkis šio tinklapio skiltyje „Tekstai“, Youtube platformos kanale ir „Taikausi prie pokyčių“ socialinėse medijose.

Susisiekime

Būkime pokytis, kurį norime matyti.
Gyvenime pasitaiko iššūkių, kurių vieni įveikti negalime.

Gyvenime pasitaiko dienų, kai viskas, ko reikia, yra lašelis įkvėpimo.

Kad kelionė klimatosaugos taku būtų sklandesnė, kviečiu susitelkti, mokytis vieniems iš kitų, dalintis patirtimis ir mankštinti savo požiūrį.